Vibro tihendamine on pinnase parendamise tehnika, mille abil tihendatakse nidusaid ja terastikulise koostisega pinnaseid. Antud meetodi töötas Keller välja 1930. aastatel ning sellest ajast saati on vibro tihendamist kasutatud tuhandete projektide puhul. 

vibro-tihendamine

Üldised kasutusviisid

Vundamentide vajumise vähendamine
Pinnase kandevõime suurendamine, mis võimaldab vähendada ka vundamendi talla pindala
Pinnase jäikuse suurendamine
Pinnase nihketugevuse suurendamine
Pinnase veeläbilaskvuse vähendamine
Pinnase veeldumise võimaluse vähendamine
Nõlvade stabiliseerimine
Ehituslike täidete kasutusele võtmine
Madalvundamendi võimaldamine
Maavärinast põhjustatud külgleviku vältimine
Väga tõhus meetod liiva tihendamiseks ja maaparanduseks

Protsess

Kraana otsas rippuv vibraator süvistatakse maapinda vibreerimise ja veejoa abil. Vibratsioonist tulenev energia vähendab pinnaseosakeste vahelisi jõudusid ning vibraatori üles tõstmisel paigutuvad osakesed seeläbi tihedamalt.  Pinnase tihenemine tähendab ka pinnase mahu vähenemist, mistõttu lisatakse läbi masina tööorgani täitepinnast. Vibraatori tõstmine ja täitepinnase lisamine toimuvad järkjärguliselt, kuniks saavutatakse maapinnani ulatuv tihendatud täitepinnasest moodustatud sammas.

Pinnase parendamise sügavus valitakse projekteerimistööde käigus, tavaliselt jääb see maapinnast 5-15m sügavusele, maksimaalselt 36,5m sügavusele.

Vibro masinaid saab täielikult jälgida masina parda-arvuti abil.

Masina andmeid, nagu vibroseadme võnketugevus ja tõstekiirus, saab seejärel salvestada ja kuvada kabiinisisesel monitoril reaalajas. See seire võimaldab masina operaatoril kogu tihendamisprotsessi vältel hoida tihendamist ette antud spetsifikatsioonide piires.

Eelised

Mitmekülgne pinnaseparandusmeetod, mida saab kohandada erinevate pinnasetingimuste ja vundamendile esitatud nõuetega
Ökonoomne lahendus pinnase parendamiseks
Saab teostada peaaegu igas sügavuses
Tööprotsess on kiire, edasiste ehitustöödega saab peadselt alustada
Pinnaseparandus võimaldab rajada soodsamaid madalvundamente
Keskkonnasõbralik, kuna kasutatakse looduslikke ja olemasolevaid materjale
Äärmiselt vaikne ja madala vibratsiooniga
Võrreldes puurvaiadega tuleb eemaldada vaid kaduvväike kogus välja puuritavat pinnast
Tagasitäite kasutamisel säilitab objekti algse töötasapinna kõrguse

Kvaliteedi tagamine

Meie poolt kasutatavad vibro seadmed on välja töötatud ja toodetud meie enda ettevõtte poolt ning on eranditult mõeldud kasutamiseks vaid Kelleri ettevõtetes.

Ettevõttesisene kvaliteedijuhtimise tarkvara võimaldab meil reaalajas andmeid koguda ja neid analüüsida ning hinnata teostatava pinnase tihendamise toimivust.

Tööde ajal edastab programm mitmesuguseid parameetreid, sealhulgas sügavus, vibratsiooni tugevus, süvistuskiirus, tihendamise järkude kestus, kellaaeg ja kuupäev ning samba number.

Tootmisparameetrite täpsustamiseks on soovitatav eelnevalt läbi viia katsesammaste rajamine. See võimaldaks hinnata sammaste süvistamise tootlikkust, ühe või mitme samba kandevõimet staatilise koormuskatse abil, samba materjalide survetugevust ning mõõta pinnasesse tekitatud samba läbimõõtu.